אם יש לך אתר אינטרנט, בלוג או חנות וירטואלית פופולרית במיוחד יתכן שחבילת האחסון הבסיסית ששירתה אותך בצורה נאמנה בתחילת הדרך כבר לא מספיקה בשביל לתמוך בזרם הביקורים (הגולשים), ההזמנות והעומס שנוצר בשרת.

במאמר זה אסקור מתי ומה אפשר לעשות בעת שדרוג חבילת אחסון אתרים קיימת.

האם הגיע הזמן לשדרג את חבילת האחסון שלך?

האם הגיע הזמן לשדרג את חבילת האחסון שלך?

באופן כללי, כמעט כל חברת אחסון אתרים מציעה שירותי אחסון אתרים שיתופיים (Shared Web Hosting), שירותי אחסון אתרים על גבי שרת וירטואלי (VPS Hosting) או שירותי אחסון על גבי שרת ייעודי (Dedicates Hosting).

כל אחת משיטות האחסון שמציעים הספקים שונה ברמת הביצועים, המהירות, רמת האבטחה, רמת התחזוקה והתקציב החודשי שנדרש. על מנת לבצע השוואה מהירה בין אפשרויות האחסון השונות, ניתן לצפות בטבלה הבאה:

אחסון אתרים שיתופי (Shared Web Hosting)שרת וירטואלי (VPS Hosting)שרת ייעודי (Dedicates Hosting)
עלות חודשיתנמוכה בינוניתגבוהה
ביצועי השרתמשותפים עם לקוחות אחרים שממוקמים על אותו שרתמשותפים חלקית עם לקוחות אחרים, אך לכל לקוח ישנה סביבה עבודה מבוזרתבלעדיים, כל שרת עומד בפני עצמו
רמה טכנולוגית דרושהנמוכה גבוההגבוהה
קונפיגורציה ושליטה מאפייני השרתנמוכה גבוההגבוהה

חשוב לציין שישנן עוד שיטות אחסון אתרים כמו אחסון אתרים בענן (Cloud hosting) או אחסון אתרים ייעודי למחצה (Semi-dedicated hosting), אך שיטות אלה דומות מאוד לשיטות האחסון העיקריות שהוצגו לעיל.

מה מומלץ לבדוק לפני שמשדרגים את חבילת האחסון הקיימת?

לפני שרצים לשדרג את יכולות המחשוב, האחסון או את נפחי התעבורה מומלץ לערוך בדיקה בסיסית אשר תחשוף בפניך את המצב הקיים מול המצב האידיאלי (מצוי מול רצוי).

במידה ויש לך חבילת אחסון אתרים שיתופית (Shared Web Hositng) מומלץ לבדוק את שטח האחסון ונפח התעבורה שמנוצל היום. כמו כן, מומלץ לבדוק מול הצוות הטכנולוגי של ספק האחסון מהם הרכיבים הפיזיים אשר מרכיבים  את השרת השיתופי שמשמש אותך כרגע מבחינת כמות ליבות, סוג דיסק (SSD  או HHD), זיכרון RAM וכדומה.

לאחר בדיקה של המצב הקיים, ניתן למצוא שרת וירטואלי (VPS Hosting) או שרת ייעודי (Dedicates Hosting) אשר יתאים לך מבחינת תקציב, מיקום וכדומה. לעיתים קרובות, מעבר לשרת VPS מחבילות אחסון שיתופיות הוא הפתרון הכלכלי, הנכון והטוב ביותר.

במידה ויש לך שרת VPS, הבדיקה הראשונית ותהליך השדרוג יהיה מהיר הרבה יותר משום שניתן לבצע הקצאה מהירה יותר של משאבים. ישנם מקרי קצה בהם משתמשים אשר מתחזקים אפליקציות, מערכות או אתרים פופולריים במיוחד לא יוכלו לקבל פתרון יעיל על שרתי VPS  ויהיו חייבים לשדרג לשרת ייעודי (Dedicates Hosting) אשר מנוהל בצורה עצמאית על ידי צוות פנים ארגוני או מנוהל בצורה מלאה על ידי צוות טכנולוגי של ספק האחסון.

לסיכום,  שירותי אחסון אתרים שיתופיים (Shared Web Hosting) הם מצוינים לתחילת הדרך, אך ככל שעובר הזמן, סביר להניח שהאתר, החנות או הבלוג שלך יסבול מזמני תגובה נמוכים ואפילו קריסות חוזרות ונשנות במידה ולא תשדרג לפתרונות אחסון מתקדמים יותר.

המאמר נכתב על ידי צחי בנגיאת מנכ"ל חברת HostCenter. חברת HostCenter מאחסנת יותר מ – 120,000 אלף אתרים שונים על גבי שרתים שיתופיים, שרתי VPS  ושרתים ייעודיים בישראל.